Kapı motoru markaları ve modelleri arasında sadece malzeme kalitesi gibi farkların yanı sıra, kullanım amacına göre şekillenen farklı çalışma prensipleri de bulunmaktadır. Bu farklılıklar, ürünün kullanım amacına göre dizayn edilerek fiyat ve model değişikliklerini meydana getirmektedir ve karşımıza bizim için en doğru ürünü çıkarmaktadır.

220V ile 24V Motorlar Arasındaki Fark

Marka farketmeksizin kapı motorları arasında genel olarak iki ürün tipi mevcuttur. Bunlar “Normal Kullanım” yani konut tipi, fazla trafiği olmayan genel alanlar için olan ve “Yoğun Kullanım” yani siteler, fabrikalar, ofisler ve fazla aç-kapa yapılacak herhangi diğer bölgeler için olan modeller. Yoğun Kullanım ve Normal Kullanım modellerini birbirinden ayıran ise cihazın içindeki motor tipidir.

220V ile çalışan motorlar genel olarak “Normal Kullanım” modeller

24V ile çalışan motorlar ise genel olarak “Yoğun Kullanım” modeller olmaktadırlar.

İki tip cihazlarda 220V AC elektrik bağlanmasıyla çalışsa da, yoğun kullanım yani 24V DC olan modellerde Trafo bulunmaktadır ve gelen akım trafo yardımı ile 24V DC akıma çevrilerek motorun çalışması sağlanmaktadır. İçerisinde ki çalışma prensibi ve teknoloji farkları sebebi ile 24V DC motorlar yoğun kullanıma daha uygun olmaktadır. Bu sebeple tüm yoğun kullanım kapı motoru ürünlerinde 24V DC motorlar tercih edilmektedir.

Kapı motorlarının Watt cinsinden güçleri de sizi bu konuda yanıltabilir, 24V DC motorlar motor gücü yani Watt bakımından 220V AC motorlara göre daha düşük gözükebilirler. Fakat bu iki model arasında Watt kavramı farklı değerlendirildiğinden dolayı, motor tercihlerinizde bu konuyu bu bilgiler dahilinde değerlendirirseniz, yanlış bir karara varma durumunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer bütçe dostu ve ekonomik bir ürün arayışında iseniz, 220V AC motor tercih edebilirsiniz. Bütçe anlamında bir engeliniz bulunmuyorsa eğer daha uzun ömürlü ve stabil bir performans için 24V DC motor tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

24V DC Bazı Motor Modellerimiz

  • Nice Robus 600-1000
  • Nice Run 1500-1800-2500-2500İ
  • BFT Deimos BT A600
  • Came BX-78A
  • White Rose Focus 600