Doğru Otomatik Kayar Kapı Seçimi


Otomatik kayar kapı motoru seçimi, birçok kullanıcı için oldukça kafa karıştırıcı bir durumdur. Kapınız için, en uygun motoru seçmek, sisteminizin uzun yıllar, maksimum ve dengeli bir performans sergilemesi açısından oldukça önemli bir unsurdur. Ayrıca sistem maliyetini minimum düzeye indirme konusunda da oldukça gerekli bir sebeptir.

Menşei ve Marka


Otomatik kayar kapı motorları, birbirinden farklı birçok menşei ve marka içermektedir. Genellikle İtalyan üretimi olan bu ürünler, Fransız, Çin ve Türkiye menşeili olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu yönde en kaliteli tercih İtalyan ve Fransız ürünleri olsa da istisnai bazı Çin ürünleri de tercih edilebilir durumdadır. Yerli ürünler ise genellikle Çin ve Türkiye ürünlerinin bir araya toplanmasından oluşmaktadır ki bu tamamı ile Çin menşeili ürün tercih etmekten hem yerli sermayeye destek, hemde teknik destek konusunda imkana sahip olmak açısından daha iyidir.

Marka seçimi konusunu ele alırsak ise Kapimotoru.com.tr ailesi olarak sadece uzun süreler montajını sağladığımız, incelediğimiz veya çok güvendiğimiz markaların ürünlerinin satışını sağlamaktayız. Sitemiz üzerindeki ürünler arasında amacına hizmet etmeyecek, kısa kullanım ömrü olan, performansı düşük veya kullanıcıya sorun yaratacak ürünlerin satışını kesinlikle yapmamaktayız. Yani satışını sağladığımız markalar arasından kapınıza uygun özellikleri barındıran motorları bütçeniz doğrultusunda almanız, zaten en doğru tercihi yapmanızı sağlayacaktır. (Markalarımız: Nice, BFT, Somfy, Faac, Came, Cuppon, White Rose)

Seçimi Belirleyen Unsurlar


Seçimi belirleyen unsurlar, marka, menşei ve fiyat konusunun dışında üçe ayrılmaktadır.

Kapınızın Ortalama Ağırlığı;

Kapınızın ağırlığı, bu konuda en önemli husustur. Tüm motorlar ve bu motorların modelleri genel olarak ağırlık konusunda birbirinden ayrılmaktadır ve isimlendirmeleri bile bu yöndedir (Robus 600, Elixo 500 veya Run 2500)

Kesin anlamda doğru veya en sağlıklı tercih diyemesek de seçim konusunda uygulayabileceğiniz en basit ve etkili yöntem, ortalama kapı ağırlığınızın iki katı kilogramında bir motor tercih etmektir. Fakat kapı ağırlığınız ara kilolarda ise bu seçim ekonomik açıdan etkisini kaybetmektedir. Eğer doğru bir seçim sağlamak istiyorsanız aşağıda oluşturduğumuz tablodan yararlanarak seçimi kolayca sağlayabilirsiniz.


Ortalama Kapı Ağırlığınız:0-250KG.Tercihiniz 400 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:250-400KG.Tercihiniz 600 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:400-550KG.Tercihiniz 800 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:550-800KG.Tercihiniz 1000 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:800-1100KG.Tercihiniz 1500 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:1100-2000KG.Tercihiniz 2500 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:2000-3500KG.Tercihiniz 5000 KG. Kapasiteli Motorlar.

Bu tablo, şuana kadar edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda, en ekonomik yoldan, en yüksek performansı almak adına oluşturulmuş ve uzun yıllardır verdiğimiz hizmetler sonucunda da deneyimlenmiştir.

Doğru kapasiteye sahip motorunuzu belirlediyseniz, sitemiz üzerindeki sol tarafta bulunan ürün filtreleme bölümünden 600, 800, 1000 gibi tüm taşıma kapasitesi seçeneklerinden belirlediğinizi seçip filtreleyerek size uygun olan tüm kayar kapı motoru modellerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden uygun olan ürünleri filtrelemek ve uygun modellere ulaşmak için: https://kapimotoru.com.tr/otomatik-yana-kayar-kapi-sistemleri

Kullanım Yoğunluğu;


Saatte 20’den fazla aç-kapa yapacak olan kapılar yoğun kullanım sınıfına girmektedir. Bu gibi durumlarda yoğun kullanıma uygun bir motor seçimi yapmalısınız.

Yoğun kullanıma uygun motorlar, daha güçlü ve daha fazla özellik barındıran motorlar olduğu için fiyat konusunda diğerlerine nazaran azda olsa daha pahalıdırlar. Fakat kapınız yoğun kullanım olmayacaksa bile, eğer ekonomik açıdan herhangi bir sınırınız yoksa ve en kaliteli sisteme sahip olmak istiyorsanız, yoğun kullanıma uygun motorları tercih etmek sizin için doğru bir tercih olacaktır. Fakat yinede yoğun kullanım olmayan ürünlerde, son derece tercih edilebilir ürünlerdir bu kısımda karar size kalıyor.

Yine aynı şekilde sitemiz üzerindeki filtreleme bölümünden Yoğun Kullanım veya Normal Kullanım motorlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kapı Uzunluğunuz;


Kapınızın uzunluğu, motorların destekledikleri uzunlukların üstünde olması durumunda çalışmama veya ciddi performans kaybı gibi durumlar yaşanabiliyor. Bu sebeple ürünlerin özellikler bölümünde destekledikleri kapı uzunlukları yazmaktadır. Bu hususa dikkat ederek, doğru tercih yapmanızda oldukça önemlidir.

Filtreleme bölümümüzden kapı uzunluğunuzu ve üstündeki tüm uzunlukların hepsini seçtiğiniz takdirde destekleyen bütün modellere yine aynı şekilde ulaşabilmektesiniz.

Bu unsurların tümüne dikkat etmeniz durumunda doğru tercihi yapacak ve sizin için en ekonomik ve en iyi performansı alabileceğiniz bir sisteme sahip olacaksınız. Yinede kafanızı karıştıran herhangi bir durumda iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir, istediğiniz yönde yardım alabilirsiniz.