Otomatik Geçiş Sistemleri yani OGS, özünde ilk olarak Türkiye Kara Yolları Müdürlüğü tarafından kullanıma sunulmuş pratik, ödeme alarak geçişi sağlayan bir sistemdi. Fakat sonrasında gelişen teknoloji ve bu teknolojiye ulaşılabilirlik seviyesi ile birlikte, insanlar bu sistemlere evlerinde, ofislerinde ve site girişlerinde ihtiyaç duymaya başladılar.

Bu ihtiyaç doğrultusunda hem ekonomik hemde bir o kadar uzun ömürlü sistemler sunmaya çalışan birçok marka ve firma türedi. Çin, Fransa ve en önemlisi İtalya bu ülkelerin ve markaların ana vatanı diyebiliriz.

Otomatik Kollu Bariyer Sistemi

OGS Ürünleri ve Kullanım Alanları

Otomatik geçiş sistemi ürünleri birçok firma veya kişi tarafından küçük bir yelpazede görünsede aslında tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kullanım alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu kullanım alanlarından kısaca söz etmek gerekirse;

  • Müstakil evlerimizde, fabrika, ofis veya site kapılarında kullanılan otomatik kapı motoru sistemleri
  • Site veya fabrika giriş çıkışlarında kullanılan otomatik kollu bariyer, yer kapanı, turnikeler
  • Devlet kurumları, ofisler, fabrikalar, mağazalar ve daha birçok bina içerisinde kullanılan camlı şekilde gördüğümüz otomatik açılan fotoselli kapı sistemleri
  • Evlerimizde, garajlarımızda ve dükkanlarımızda kullandığımız otomatik kepenk sistemleri

Ve son olarak evlerimizde kullandığımız otomatik panjur ve tente sistemlerini en çok bilinen OGS ürünleri olarak örnek verebiliriz. Fakat bunlar sadece işleyişi sağlayan ana ürünler olarak karşımıza çıkıyor, bu ürünlere ek yazılımsal ve işlevsel olarak çok daha önemli noktada olan birçok yan ürün bulunmakta.

Ana ürünler ile yan ürünler birbirine entegre edilerek ve kombinasyonlanarak sınırsız şekilde geçiş sistemi elde etmek mümkün oluyor. İster kart okutarak, ister telefon ile belirli bir numarayı arayarak, ister kütle dedektörü veya plaka okuma sistemi yardımı hiçbir şey yapmadan bir sistemi açmak yada kapamak mümkün olabiliyor. Bu şekilde ise ihtiyaca ve bölgeye göre sınırsız çözüm sunmak mümkün olabiliyor.

Otomatik Fotoselli Kapı Sistemi

Yazılımsal veya İşlevsel OGS Ürünleri

Bu ürünler yardımı ile bahsettiğimiz üzere istediğiniz şekilde istediğiniz sistemi kontrol etmek mümkün kılınabiliyor. Bu ürünlerden kısaca bahsetmek ve birkaç örnek vermek gerekirse;

Standart Kumanda veya Buton

Bu yöntemde ürünün hali hazırdaki kumandaları yada bölgeye çekilmiş buton yardımı ile manuel şekilde istenildiği zaman giriş çıkış sağlanabiliyor.

HGS

Hızlı geçiş sistemi olarak bilinen bu sistemde motorun, bariyerin yada herhangi bir OGS ürününün açma ve kapama sistemine bir RFİD anten bağlanıyor. Girişi ve çıkışı yapacak kişilere ve araçlara ise bir etiket veriliyor ve bu etiketi kişiler ister arabalarına yapıştırıyor, isterlerse yanlarında taşıyıp güvenli şekilde giriş çıkış yapabiliyorlar. Anten etiketi gördüğü anda sisteme aç komutu sağlayarak güvenli şekilde tüm kişilerin girişi ve çıkışını kolaylaştırıyor.

KGS

Kartlı geçiş sistemi genellikle yaya geçişleri için kullanılan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Turnikelere bağlanan bu sistemde, yazılıma yüklenmiş kartlar bulunmakta ve bu kartlar turnikelerin yanındaki kart okuyucuya okutulduğu anda turnike geçiş oynayını sağlamakta. Oldukça basit, pratik ve güvenli bir sistem olarak senelerdir kullanımı devam etmekte.

Otomatik Yana Kayar Kapı Sistemi

Loop Dedektörü (Kütle Dedektörü)

Bu yöntem genellikle çıkışlarda kullanılmaktadır. İçeriden dışarıya çıkan kişinin güvenlik açısından bir sorun yaratmayacağı için özel bir sisteme gerek duyulmuyor ve bu yola başvuruluyor. Bir araba yada herhangi bir ağır kütle, bariyere yada kapıya yaklaştığı anda, kütle dedektörü bunu algılayıp aç komutunu veriyor ve çıkış yapıldıktan sonra otomatik kapatılıyor. Sıkça kullanılan ve oldukça ekonomik olan bu yöntemde yine çok basit ve pratik bir uygulamadır.

Plaka Tanıma Sistemi

Plaka tanıma sisteminde mevcut yazılıma bölgedeki tüm araçların plakası yüklenir ve optik kameralar sisteme yaklaşan araçları algılayıp, buna göre bölgenin güvenli şekilde tüm giriş çıkışını zahmetsiz hale getirir.

Parmak İzi Sistemi

Sisteme yüklenen parmak izleri ve parmak izi tanıma cihazı yardımı ile sadece belirlenen kişilerin girişi sağlanır. Genellikle fabrika veya ofis alanlarında kullanımı mevcuttur fakat son zamanlarda ulaşılabilirlik seviyesi normale geldiği için evlerde bile kullanımına başlandı diyebiliriz.

GSM Modülü

Yeni sayılabilecek ve çok pratik olan bu yöntemde, nerede olursanız olun sisteminizi komuta edebilmenizin çok büyük bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. Sisteme entegre edilen GSM modülü cihazı ve almış olduğunuzu SİM kartı ile tüm sistemin komutası sağlanabiliyor. Belirlenen numaraya bir SMS attığınızda yada isteğe göre aradığınız anda, herhangi bir komuta bağlayıp, açma veya kapatma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu sistemlere veya ürünlerine Online Mağazamızı ziyaret ederek veya İletişim bölümünden bizlere ulaşarak ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.