Bu yazımızda kapınızda kullanacağınız kremiyer seçimi için fikir sahibi olmanızı hedefliyoruz. Öncelikle kremiyer seçimi yaparken amacınızı belirlemeniz gerekir.

Amaç kapının görüntüsünü bozmamak, sessiz çalışması veya kolay monte edebilmek mi, yoksa bir nebze daha olsun uzun ömürlü olması tüm bu amaçlardan daha mı önemli sizin için bu noktada tercihinizi yapmanız seçim aşamasının en temel noktasıdır.

Bu amaçlar doğrultusunda kremiyer seçiminizin neden plastik veya demir olması gerektiğini anlatacağız. Aşağıda iki ana başlık altında iki sisteminde avantajlarını ve dezavantajları mevcut


Neden Plastik Kremiyer Seçmeliyim?

Plastik kremiyer dişliler kapıya bir adet şarjlı matkap yardımı ile montaj edilebilen, basit ve bir o kadarda sağlam ürünlerdir. Montajı metal kremayerlere göre çok daha kolaydır. Kaynak makinesi kullanmanıza gerek yoktur. Kaynak uygulaması sonrasında veya esnasında, başınıza gelebilecek olumsuz koşulları tamamı ile ortadan kaldırır ve kapıda temiz bir görünüm sağlar. Üstelik sessizlik konusuna değinmiştik plastik kremayer dişliler son derece sessiz çalışır, metal dişlilere oranla plastik dişli kavramasında ses yok denecek kadar azdır. Dişliler arası mesafe 1-1.5 mm. olacak sekilde iyi ayarlandığında yağlama ihtiyacı da pek duyulmamaktadır. Yılda 1 kere fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca kapıda herhangi bir görünüm bozukluğuna yol açmadan temiz bir sistem sağlar. Sağlamlık ve uzun ömürlülük konusunda 400 kilograma kadar kapılarda çelik dişliler ile neredeyse aynı performansı sergileyebilir demek mümkündür.

Her ne kadar ismi plastik kremayer olarak geçsede bu aslında yanlıştır. Bu kremayer dişliler plastik kaplamalı bir yapıya sahiptir, yani içinde yine metal kremayer vardır. Üretim amacı sessizlik ve kolay montajdır. Şöyle ki daha önce plastik kremayer kullandığımız bir kapı motoru montajının üzerinden 8 sene geçmesine rağmen ve motor bile 1 sefer değiştirilmişken plastik kremayerler hiç değişmeden tam 8 sene kullanılmıştır. (Halen daha çalışan bir kapıdır aynı zamanda)

Fakat bu dişlilerin 400 kilogram üzerinde kapılarda tercih edilmesi, kullanım ömrünü azaltma ve motora zarar verme gibi sorunlar doğurabilmektedir. Bu sebeple en makul olarak 400, maksimum olarak ise 500 kilograma kadar kapılarda tercih edilmesi en sağlıklısı olacaktır.


Özetle Avantajlar;

 • Vidalama ile son derece basit ve hızlı montaj
 • Son derece temiz ve şık görünüm
 • Sadece motorun sesi duyulabilecek kadar sessiz çalışma
 • Uygun kilograma kadar kapılarda çelik kremayer ile aynı performans
 • Plastik değil, metal altyapılı plastik kaplama ürünlerdir
 • Yağlama ihtiyacının çeliğe göre daha az olması

Özetle Dezavantajlar

 • Maksimum 500 kilograma kadar kapılarda kullanmanın sağlıklı olması
 • Çok iyi şekilde kaynaklanmış çeliklere göre çok azda olsa dayanıksız olması
 • Her sıvı gresin kullanılması plastiğe zararlı olabilmektedir. Özel bir gres tercih etmek daha faydalıdır
 • Kaliteli plastik kaplama kremayer bulmak kolay değildir (Kapimotoru.com.tr ürünleri tüm standartlara uyumlu üst kalite ürünlerdir, gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz)

Neden Metal Kremiyer Seçmeliyim?

Metal kremayerler kaynakla montaj edildiği için kapıda sonradan montaj edilmiş gibi değil , kapının bütününün bir parçası gibi durmaktadır. Tabi bunun için iyi bir kaynak bilgisine veya ustasına ihtiyacınız olacaktır. Ömür olarak plastik kaplama kremayerlerden bir nebze daha iyidir diyebiliriz. Plastik kaplama kremayerlerin maksimum kilogramının üstündekiler için ise bariz bir şekilde ömürleri daha uzundur ve daha sağlıklıdır. Metal olduğu için sprey gres yağını direkt olarak kremiyer ve pinyon dişli üzerine sıkabilirsiniz. Plastik kremayerlerde ise her yağı kullanamazsınız plastiğe zarar vermemesi gerekir. Fakat yağlama ihtiyacı plastiğe göre biraz daha fazladır 6 ayda bir yağlamak motor ömrünüze kaba hesapta +2-3 yıl gibi bir zaman ekleyecektir. Bu kremayerler kaynak edildikten sonra düzgünce boyanır ise kapı ile bütün gibi görünürler fakat bunun en önemli kısmı iyi bir kaynaktır.

Otomatik Kapı Sistemi Kremayer Seçimi

Çelik kremayer dişliler 8mm. ve 12mm. kalınlığa sahip iki ayrı modeldir ve 4000 kilograma kadar tüm kapılarda rahatlıkla kullanılabilirler. 2500 kilograma kadar 8mm. üzeri için ise 12mm. tavsiye etmekteyiz. Plastik kaplamaların aksine ister 400 ister 1000 ister 4000’de hiç sorun olmadan çalışabilirler. İyi ve simetrik bir kaynak sonucunda çok uzun yıllar hiç sorunsuz bir kullanım kazanılabilir.


Özetle Avantajlar;

 • Her kilograma sahip kapılarda maksimum kullanım ömrü sunar
 • Kapıya kaynak edildiğinden kapının orijinal bir parçası gibi durabilirler (Boya ile zenginleştirilebilir)
 • Plastik kaplamalara göre uygun kilogramlarda bile bir nebze de olsa daha uzun ömürlüdürler
 • Yağlama imkanı kolaydır, her gres ile yağlanabilir yapıdadırlar
 • İki farklı modeli mevcuttur ve kilograma göre tercih edilebilirler

Özetle Dezavantajlar

 • Montajı kaynak gerektirdiği için zor montajlanan bir üründür
 • Simetrik bir kaynak yapılmadığı zaman motora yük bindirerek zarar verebilirler
 • Plastik kaplama kremayerlere göre daha sesli çalışmaktadırlar
 • Plastiklere kıyasla daha fazla yağlama ihtiyacı duyarlar
 • Görünümün önemli olduğu bölgelerde kaynak izlerinin temizlenmesi, boyanması ve benzeri sorunlar ile uğraşılmasını gerektirmektedir

Kremayer Dişli Seçimi

Detaylı açıklamalarla ve özetlerle hangi dişliyi neden seçmeniz gerektiğinden bahsettik. Kapınız, bölgeniz ve amaçlarınızı ve bu bilgiler doğrultusunda değerlendirerek en doğru seçimi yapmak ise bu noktada size kalıyor. Sitemiz üzerindeki tüm kapı motoru kitlerinde standart olarak çelik kremayer sunulmaktadır fakat sadece plastiğe uygun ürünlerde Seçenekler bölümünden plastik kremayer istiyorum seçeneğini seçerek plastik kremayer ile tercih sağlayabilirsiniz. Ayrıca en kaliteli plastik ve çelik kremayer ürünlerini 1 metrelik parçalar olarak istediğiniz uzunlukta site üzeriden ayrıca alabilirsiniz. Umarız ki bu konuda sizleri yeterince bilgi sahibi yapabilmişizdir. Kafanızı karıştıran sorular için bizlere ulaşabilir veya yorumlar kısmından bizlerle veya diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.